איך לעזור למישהו בהתקף חרדה

התקף פאניקה יכול להיות חוויה מפחידה ומפחידה לצפייה. עם התקף פאניקה, אדם חווה את הפחד להיות על סף חיים או מוות. יש כמה דברים חיוניים שכדאי לזכור כאשר מנסים לעזור להקל על הסימפטומים של התקף פאניקה. לימוד איך לעזור למישהו בהתקף חרדה  ליצור סביבה רגועה ובטוחה כדי למנוע לחץ נוסף עבור האדם המודאג.

כיצד לזהות התקף פאניקה

התקפי פאניקה הם קצרים ועשויים להימשך רק כמה דקות, למרות שהם יכולים להרגיש כמו שעות כאשר הם מתרחשים. עם זאת, אנשים יכולים להתקשות להבדיל בין התקפי פאניקה לבין אפיזודות הקשורות לחרדה ואינם יודעים כמה זמן נמשכים התקפי פאניקה.אז איך מתמודדים עם חרדה?. התקפי פאניקה לרוב אינם מובנים לא נכון על ידי אלה שחווים אותם כהתקפי לב, מכיוון שהם יכולים לגרום לתחושות גופניות חזקות. 

לא ברור איזה תהליך קוגניטיבי גורם להפרעות פאניקה. גנטיקה, מתח חריף, מזג רגיש ללחץ, התפתחות רגשית שלילית ותפקוד מוחי הם כולם תורמים.

איך לעזור למישהו בהתקף חרדה

אישה בוכה

זה מאתגר לשמור על נוכחות הנפש כשאתה עוזר למישהו לעבור התקף פאניקה, במיוחד אם זה מישהו שאתה מכיר ואוהב. למרבה המזל, יש כמה פעולות קלות שאתה יכול לעשות, איך לעזור למישהו בהתקף חרדה.

להלן 15 טיפים כיצד לעזור למישהו עם התקף פאניקה:

1. הישאר רגוע ככל האפשר:

מומחי התקפי פאניקה ממליצים להישאר רגועים וליידע בעדינות את האדם שאתה חושב שעלול לקבל התקף פאניקה.עזרה למישהו להבין שהוא חווה התקף פאניקה, לא התקף לב, יכול להפחית מתח ותסמיני התקף פאניקה.

2. איסוף מידע:

האם הם מודעים להתקף פאניקה? האם זה קרה להם בעבר? מה עבד בעבר כדי לקזז תסמינים? שאל אותם מה אתה יכול לעשות כדי לעזור, ותקשר במשפטים קצרים.

3. תן להם מקום אבל תישאר בסביבה:

לעתים קרובות, האדם שיש לו התקף פאניקה חש במצוקה כזו שהוא אפילו לא יודע מה לעשות עם עצמו. הם עשויים להרגיש מערבולת של תחושות לא נוחות ולבקש קצת מקום. בשלב זה, אם הם אינם בסכנה מיידית, קחו צעד אחורה וכבדו את בקשתם. עם זאת, הודע להם שתישאר בסביבה למקרה שהם צריכים את התמיכה שלך. גם אם אינך נמצא ממש ליד האדם במצוקה, הנוכחות שלך לבדה עשויה לעזור לו להרגיש בטוח ומוגן כאשר הם מנסים להיות רגועים יותר.

4. דע את הדברים הנכונים לומר:

אמירת דבר לא נכון יכולה לחזק את רגשות הפאניקה של מישהו. תחילתו של התקף פאניקה גורם לחרדה קיצונית עבור האדם הלוקה בו והאנשים סביבו. אמירת "אתה תהיה בסדר" או "זה לא עניין גדול" עשויה לגרום לאדם להרגיש שהצרכים שלו לא מקבלים מענה, כאילו רגשותיו אינם אמיתיים או עזים.

כמה הצעות לגבי מה לומר כאשר למישהו יש התקף פאניקה כוללות:

 • "אתה יכול לעבור את זה."
 • "אני גאה בך. עבודה טובה."
 • "תגיד לי מה אתה צריך עכשיו."
 • "זה לא המקום שמפריע לך; זו המחשבה."
 • "מה שאתה מרגיש מפחיד אבל לא מסוכן."

5. הבינו שאולי הפאניקה שלהם לא הגיונית:

אולי אינך מבין מדוע מישהו חוטף התקף פאניקה או חושב שהוא לא הגיוני. אבל התקפי פאניקה הם לרוב בלתי צפויים, אקראיים, ולא תמיד קשורים למשהו ספציפי. עבור האדם הסובל את התקף הפאניקה, זה מרגיש אמיתי בצורה אינטנסיבית, ובין אם הם מודעים למה שגרם לו או לא, הם לא יכולים לשלוט בתגובתו. חשוב להימנע מלנסות לחקור את הסיבה או להבין אותה. במקום זאת, נסו לגלות חמלה ולאמת את החוויה שלהם גם אם אינכם מבינים אותה.

6. השתמש בטכניקות הארקה:

הארקה היא שיטה שיוצרת אפקט מרגיע על ידי שימוש בכל חמשת החושים. זה מסתמך על העיקרון של שימוש בחפצים קרובים כדי לעזור לזהות היכן אתה נמצא, מה שיכול לעזור למוח להאט ולהתמקד.

טכניקת הארקה הנקראת 5-4-3-2-1 היא דוגמה מצוינת:

 • חמישה דברים שאתה רואה:

זה יכול להיות עט, נקודה על התקרה או כל דבר בסביבה שלך.

 • ארבעה דברים שאפשר לגעת בהם:

זה יכול להיות השיער שלך, כרית או האדמה מתחת לרגליים.

 • שלושה דברים שאתה שומע:

אלו צלילים שיכולים להיות כל דבר חיצוני. התמקד בקולות המגיעים מחוץ לגוף שלך.

 • שני דברים שאתה יכול להריח:

אולי אתה במשרד שלך ויכול להריח עיפרון או סבון בחדר האמבטיה שלך.

 • דבר אחד אפשר לטעום:

מה הטעם הפנימי של הפה שלך; מסטיק, קפה או ארוחת צהריים?

7. התמקד בנשימה:

אדם נושם

אחד החלקים המפחידים ביותר בהתקף פאניקה הוא הנשימה המואצת וחוסר היכולת לשלוט בה. אימון אדם לנשום נשימות איטיות ועמוקות ולהישאר נוכח יכול לעזור לו להאט את נשימתו ולהפחית את החרדה.

בצע את ארבעת השלבים הבאים לעבודת נשימה:

 • נשמו לאט, עמוק ובעדינות ככל שתוכל דרך האף.
 • לנשום סבשפל, עמוק ובעדינות דרך הפה שלך.
 • ספור בהתמדה עד חמש על כל נשימה וכל נשימה החוצה.
 • עצמו עיניים והסב תשומת לב והתמקד בנשימה.

8. ראה אם הם צריכים לזוז:

שאל את האדם שיש לו התקף פאניקה אם הוא רוצה או זקוק לעזרתך. אם הם מבקשים עזרה והתקף הפאניקה מתרחש במקום עמוס או רועש, עודדו אותם לעבור למרחב שקט. ביטול רעש והסחות דעת אחרות יכול לעזור להם להתמקד בטכניקות שיסייעו בניהול פרקי הפאניקה שלהם.

קרא גם את מה זה חרדה חברתית כאן.

9. תן להם מים:

למים יכולים להיות איכויות מרגיעות כאשר אנשים נוטים להזיע ולהרגיש חמים כאשר הם חרדים. עבור אלה הנוטים להם, התקף פאניקה יכול להתחיל מטריגר פיזי כמו התייבשות, ואז להרקיע שחקים עד שמישהו מרגיש שהוא גוסס. מים קרים מפעילים את מערכת העצבים הפאראסימפתטית, המסייעת להרגעת הגוף. בנוסף, שתיית מים קרים עוזרת להתמקד בתחושת בליעת המים הקרים. הכנסת ידיהם במים או במים קרים על מטלית והנחתה על הפנים או הצוואר יכולה גם היא להרגיש מרגיעה. זו הסחת דעת נעימה מהמחשבות השטניות שעלולות להיות להם.

10. בדוק אם יש תרופות:

בררו אם לאדם יש תרופות כלשהן נגד התקפי חרדה או פאניקה ואם הוא נטל אותן באותו יום. אם אפשר, עזור להם לקחת תרופה. טיפול תרופתי יכול לעזור להשתלט על פרק הפאניקה. זה גם יכול לעזור לאדם שנכנס לפאניקה להרגיש שיש לו שליטה מהירה יותר על ההתקף שלו.

11. היה תומך, מלא חמלה ומבטיח:

היו נוכחים ללא שיפוט ודברו איתם בצורה תומכת. תן לאדם הנאבק בהתקף פאניקה לדעת שאתה תישאר איתו כל עוד הוא צריך שתהיה שם. היכולת שלך להציע ביטחון עוזרת רבות להזכיר להם שהם לא לבד.

12. אל תנחש או תפתיע אותם:

על ידי ניחוש למה מישהו שחולה בהתקף פאניקה עשוי להזדקק, אתה עלול ליצור עבורו יותר טריגרים ורק ליצור יותר חרדה. חשוב לא להניח הנחות לגבי מה מישהו צריך. תקשורת היא חיונית, אז הקפד לשאול, להיות צפוי, ולהימנע מהפתעות.

אמור להם שתעזור להם בנשימה לפני שתתחיל לתת הוראות. אם אתה עושה משהו בלי אזהרה, הם עלולים להגיב על ידי לחץ וחרדה יותר.

13. כבד את מה שהם אומרים שהם צריכים:

אם חברך או אהובך מספרים לך שהם חווים התקף פאניקה, הם בעצם חושפים את הפגיעות שלהם. זה עשוי לעורר אותך לבוא ל"הצלה" שלהם ולעשות או לומר דברים שעלולים לגרום להם להרגיש יותר חרדה. אתה עלול להתפתות לתת להם עצות, לחקור מה גרם להתקף הפאניקה שלהם, או לנסות למזער את מה שהם מרגישים. אל תתנו לכוונות הטובות שלכם להגיב במקום להראות טוב לב, ופשוט תשאלו מה בדיוק הם צריכים באותו הרגע. ומה שזה לא יהיה, כבד את רצונם.

14. עודדו ייעוץ:

אם התקפי פאניקה חוזרים ונשנים ממשיכים להוות בעיה עבור מישהו שאכפת לו ממנו, עודדו אותו לפנות לייעוץ. ייעוץ יכול לעזור לאדם לזהות טרי אפשריגרס המוביל לתגובה רגשית. מטפל ילמד גם טכניקות התמודדות וימסגר מחדש חשיבה שלילית כך שיוכל לנהל באופן עצמאי אפיזודה כשהיא מתרחשת. מיומנויות אלו יכולות לעזור להם להתמודד עם פרקי פאניקה מוקדם כדי שלא יסלימו. לסובלים מתרחישים מסוג זה חשוב למצוא מטפל המתמחה בהתקפי חרדה ופאניקה.

הנה כמה דברים שכדאי להימנע מהם בעת עזרה למישהו עם התקף פאניקה

הנה כמה דברים שכדאי להימנע מהם בעת עזרה למישהו עם התקף פאניקה

אל תציעו שוב ושוב דברים שונים כדי לנסות ולהפחית את התקפי הפאניקה שלהם. חשוב לנסות דבר אחד בכל פעם. תן לזה זמן לעבוד.

אל תשווה פחד ולחץ רגילים להתקף פאניקה. פחד או לחץ נורמליים הם תגובה אופיינית לבעיה אמיתית/נתפסת שניתן לזהות, שבדרך כלל מתפוגגת ברגע שנפתרה. בעוד שהתקף פאניקה אינו כרוך בהכרח בסיבה ממשית, הוא עלול לפרוץ משום מקום, ללא אזהרה ועם תסמינים פיזיולוגיים קיצוניים.

אל תגיד דברים כמו "פשוט תירגע", "אתה מגיב בתגובה מוגזמת" או "אתה מתנהג מטורף". למילים יש כל כך הרבה כוח במהלך התקף פאניקה; ההצהרות הללו יכולות להישמע כמו לעג ולרמז שהמאבק שלהן אינו בראש סדר העדיפויות שלך. נא לא לבטל את חומרת הסימפטומים שלהם, ולהשתמש בטכניקות שנדונו בטיפ שמיני כדי להיות אמפתיים, לא שיפוטיים ותומכים.

אל תקפצו פנימה והניחו הנחות לגבי מה שהם צריכים לעשות. כפי שהוצע בטיפ 10, תקשורת היא קריטית. שאל מה הם צריכים ממך כדי להציע את התמיכה הטובה ביותר כדי להפחית את תסמיני התקף הפאניקה שהם חווים.

אל תציע קפאין, אלכוהול או תרופות ללא מרשם שאינן משמשות לטיפול בתסמיני חרדה/פאניקה? פעולה זו אינה מומלצת ויכולה להגביר את הסבירות לטריגרים פיזיים שעלולים להוביל להתקף פאניקה נוסף.

אל תתנו להם להתעלם מהבעיה. הימנעות ממצבים וממקומות מפחדים יכולה לחזק את ההפרעה, אז עודדו אותם להתמודד עם הפחדים שלהם, אבל עם עזרה ותמיכה.

מתי לפנות לטיפול רפואי

עליך לפנות לטיפול רפואי אם התקף הפאניקה אינו שוכך או מחמיר או תכוף יותר. בעיות נשימה הקשורות להתקף פאניקה יכולות גם להפוך להיפרונטילציה שעלולה להוביל לעלייה בקצב הלב הנקראת טכיקרדיה. כאשר זה קורה, הלב שואב כל כך מהר עד שהוא לא יוכל להזיז דם בכל הגוף.

בגלל התגובות הגופניות הללו, קשה להבחין בגבול בין התקפי פאניקה לעומת התקף לב. זה טוב ללמוד את ההבדלים בין השניים למקרה שתצטרך לקבל טיפול רפואי רציני יותר. עבור אחד מהם, פנייה מיידית לרופא היא הבחירה הטובה ביותר כדי למנוע החמרה במצבים רפואיים.

מחשבות אחרונות

מומחים בנושא חולקים כי התקפי פאניקה והפרעת פאניקה מייצגים "פחד מפחד". זה מרגיש מפחיד עבור המתבונן והאדם הסובל מהתקף הפאניקה. לדעת מה לומר ומה לעשות הוא קריטי בקבלת שליטה על התסמינים הללו ויצירת סביבה רגועה ובטוחה יותר לכל הנוגעים בדבר. תנו להם את מה שהם צריכים והחזירו את המיקוד שלהם בהווה כדי שיוכלו להשתחרר מהמחשבות שהובילו לפאניקה שלהם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן